“Shqiptarët po planifikojnë të na sulmojnë”, ja si i përgjigjet Majko ministrit serb Daçiç

Ish-kryeministri në kohën e luftës së Kosovës, Pandeli Majko ka reaguar në lidhje me deklaratën e ministrit të Jashtëm serb, Iviça Daçic.

Ky i fundit ka deklaruar se ka informacione se shqiptarët në diasporë po planifikojnë sulme në ndonjë nga shërbimet diplomatike serbe në Evropë.

Me anë të një statusi në rrjetin social Facebook Majko nuk ka kursyer ironitë në drejtim të diplomatit, duke i kujtuar një gjeneral të ushtrisë Austro-Hungareze.

Deputeti i PS-së ndër të tjera shton se ‘Diplomacia nuk është paturpësi. Serbia meriton më shumë’.

STATUSI I MAJKOS

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Dacic ka deklaruar se diaspora shqiptare planifikon të marrë nën kontroll një nga objektet e misioneve diplomatike apo konsullore të Serbisë. Ai ka paralajmëruar që politikanët shqiptarë “të mos luajnë me zjarrin”…

Dikur një Gjeneral i ushtrisë Austro – Hungareze për tregëtarët e Beogradit të mishit të derrit thoshte se: “Përpiqen të të mbushin mendjen sikur derrin e kanë rritur në kuzhinë dhe jo në mes të baltës…”

Historisë nuk i ka munguar sensi humorit kur tentoi të zëvendësojë Vjenën me Beogradin. Diplomacia nuk është paturpësi. Serbia meriton më shumë.

Të ngjashme

Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest

Leave a comment